عجب بد روزگاری است


نمایش مشخصات سعيد غمخوار

جمله ها دیگر عزیزان استعاری است
دوست دارم های این دوران شعاری است
هر که می گوید گناهش پایِ دنیا هست
نیست،چون احساس مردم انحصاری است
دوستی ها رنگ می بازند به آسانی
دشمنی ها مثل سگ های شکاری

شاعر:سعيد غمخوار

مشاهده ادامه مطلب

دانلود کتاب اسامه بن لادن

Hiweb
بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی


اسامه بن لادن

داستان این مرد پایانی ندارد؛ کافی ست بدانیم بزرگترین ارتش دنیا، وقتی بعد از مدت ها او را یافت و کشت، از ترس تبدیل مزارش به زیارتگاهی برای بنیادگرایان، جسد او را به آب انداخت.

اسامه، فرزند محمد از شاهزادگان سعودی بود که با حمایت سازمان های اطلاعاتی پاکستان و آمریکا به افغانستان رفت و به جنگ با نیروهای شوروی مشغول شد. پس از خروج نیروهای شوروی از خاک افغانستان، او سازمانی نظامی تروریستی با نام القاعده را پایه گذاری و رهبری کرد. نام القاعده گرچه برای سازمان های امنیتی جهان شناخته شده بود، اما پس از اتفاقات ۱۱ سپتامبر همه مردم جهان آن را شناختند و گرچه پس از حدود ده سال، ارتش آمریکا او را یافت و کشت، اما بسیاری از تحلیل گران معتقدند مرگ اسامه، پایان کار القاعده نیست.

کتاب حاضر با عنوان «اسامه بن لادنی که من می شناسم» حاصل بیش از ۱۰ سال ارتباط نزدیک تحلیل گر ارشد CNN با اعضاء سازمان القاعده و دوستان و یاران بن لادن است. برگن در مقدمه ای بر اثر خود با اشاره به این نکته جلوگیری از انتشار تفکرات بن لادن بسیار سودمندتر از بازداشت یا کشتن رهبران القاعده خواهد بود، این سئوالات را مطرح می کند: او چگونه رهبری مخوف ترین سازمان تروریستی جهان را به دست آورد؟ آیا جنگ بن لادن علیه غرب، اقدام گستاخانه یک میلیونر آرمان گراست یا تدبیر کاملا سنجیده مردی که باور دارد جنگ او برای بقای اسلام راستین است؟ آیا او ایالات متحده را به دلیل آزادی ها یا سیاست خارجی آن مورد تهاجم قرار داده است؟ و در نهایت، بن لادن به راستی چه می خواهد: سرنگونی نظام سعودی یا احیای خلافت در سرتاسر جهان اسلام؟

و می گوید: همان طور که در این کتاب خواهید خواند، ممکن است بن لادن برای همیشه به صورت ابوالهولی عاری از معما با لبخندی مبهم بر لبانش باقی بماند یا شاید در هیات چیزی مانند نمدمال ظاهر گردد.

قبل از این مقدمه، بخشی وجود دارد با نام «فهرست بازیگران» که شامل خویشاوندان، دوستان و همراهان اسامه است؛ از ایمن الظواهری و ابوالمصعب الزرقاوی گرفته تا ابوجندل نامی که ادعا شده محافظ مخصوص بن لادن بوده است. ۵۷ نام در این فهرست به چشم می خورد.

برگن، مطالب خود را در ۱۴ فصل دسته بندی کرده است: عربستان، جنگ افغان، از خیّر تا مجاهد، تولد القاعده، القاعده جهانی می شود، باز هم افغانستان، حملات القاعده، رهبری کاریزماتیک، توطئه یازدهم سپتامبر، سقوط طالبان و فرار به تورابورا، القاعده در جستجوی سلاح های کشتار جمعی، چگونگی ریشه دواندن القاعده در عراق و داستان الزرقاوی، بن لادن گریزان و میراث بن لادن نام فصول کتاب است. در انتها نیز سه پیوست، مجموع گزارشات، تحلیل ها، مصاحبه های برگن را کامل می کند تا منبعی به نسبت غنی و قابل اتکاء درباره آن چه در مجاورت ایران می گذرد، داشته باشیم.

پیتر ال.برگن نام «اسامه بن لادنی که من می شناسم» را برای کتاب خود برگزیده تا فروش آن را در ایالات متحده تضمن کند. این اثر نخستین بار در سال ۲۰۰۶ میلادی منتشر شد و ظاهرا با استقبال نسبی اهالی سیاست و روزنامه نگاران مواجه شد. ترجمه فارسی، توسط عباسقلی غفاری فرد انجام شده است. او در توضیحی کوتاه، به عدم آشنایی نویسنده با زبان عربی اشاره می کند و می گوید به همین دلیل برخی نام ها و اصطلاحات به کار رفته در نوشته اصلی، نامفهوم بوده است. با این حال ترجمه، روان است و مشکل متن اصلی در آن چندان مشهود نیست.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی دلسوخته را ببینید.

» دلسوختههای مرتبط:
تاریخنامه ی هرات
تاریخ باشکوه مصر باستان
تاریخ پیامبران و شاهان

نسخه ها

حجم: ۲۱ مگابایت

دریافت ها: ۵۵۰۷

تعداد صفحات: ۵۷۵
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.مشاهده ادامه مطلب

فریدون توللی در شیرازِ سال‌های کودتا

فریدون توللی از نسل اولِ شاعران پس از انقلاب مشروطه است، سال‌های نوجوانی او، مقارن با سال‌های پایانی جنگ دوم جهانی بود؛ توللی در طول عمرش شاهد رفتن رضاشاه، اشغال ایران توسط متفقین، سلطنت محمدرضاشاه، برآمدن حزب توده، نهضت ملّی، کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و انقلاب ۵۷ بود. شعر سیاسی پس از انقلاب مشروطه در ایران رواج یافت، توللی تحت تأثیر نیما یوشیج به دلسوخته روی آورد، در حالی‌که نیما یوشیج از سیاست روی‌گردان بود، فریدون توللی آغازگر دلسوخته سیاسی در ایران شد. در این نوشتار توللی به عنوان یک کنشگر/سوژۀ سیاسی در بطن حوادث سیاسی و اجتماعی سال‌های منتهی به کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مورد مطالعه قرار گرفته است.

شرح عکس: نخستین کنگره ی شعرا و نویسندگان ۱۳۲۵ به ریاست ملک شعرا بهار، از راست رهی معیری، نواب صفا، فریدون توللی، یزدان بخش قهرمان، ژاله اصفهانی، احمد گلچین معانی، حبیب یغمایی، پچمان بختیاری، امیر قلی امینی. متعلق به مجموعه عکس‌ اسماعیل نواب صفا.

در شیرازِ دهۀ بیست و سی شمسی، چهار خاندان‌ِ صاحب قدرت در عرصۀ سیاسی فعال بودند؛ خاندان بزرگ «قشقایی‌» مخالف سلطنت و مخالف حضور انگلیسی‌ها در ایران بودند؛ خاندان «قوامی» که به شکل آباواجدادی حاکم فارس و مدافع منافع انگلیس بودند؛ خاندان «نمازی» که از اعیان فارس و فعال در امور بازرگانی و تجاری بودند و خاندان «حکمت» که بیشتر در مناصب حکومتی و نمایندگی مجلس سمت داشتند. از این چهار خاندان فقط قشقایی‌ها موافق ملّی‌شدن صنعت نفت بودند. در میان قشر روحانیون شیراز دو خاندان «محلاتی» و «فال اسیری» از موافقان دولت دکتر مصدق و ملّی‌شدن صنعت نفت بودند و روحانی پرآوازه‌ای به نام «سید نورالدین» از مخالفان سرسخت دولت مصدق در شیراز بود، در این میان فریدون توللی که پیشینۀ خانوادگی‌اش به ایل قشقایی بازمی‌گشت از طریق روزنامه‌نگاری، سرودن شعر و فعالیت‌های سیاسی به یکی از قوی‌ترین بازوان حامی اصلاح‌طلبانِ نهضت ملّی در ایران تبدیل شد.

در آذرماه ۱۳۲۳ دفتر حزب توده در خیابان لطفعلی‌خان زند در شیراز تأسیس شد و مدتی بعد دفتر حزب به باغچۀ باصفایی در چهارراه زند (محل کنونی سینما ایران) منتقل شد. فریدون توللی در ۲۰ سالگی، مانند اغلب روشنفکران، نویسندگان و شاعران آن زمان، عضو و همراهِ حزب توده در شیراز شد؛ هرروز عصر در مقابل دفتر حزب توده، بالای محل پخش مطبوعات، شعرهای توللی را با آهنگ در بلندگو می‌خواندند. در آن سال‌ها شیراز منطقۀ تحت نفوذ انگلیس بود، از این رو، فعالیت حزب توده در شیراز حادثۀ پرسروصدایی بود، بیشتر حمله‌های حزب توده در شیراز، متوجه بزرگ مالکِ فارس ابراهیم قوام بود. در این زمان توللی در بیتی خطاب به سیاستمداران سرود: «گر بجنبد توده روزی، روز اینان تیره است / کاندر آن ساعت عنان بر گردن خر می‌کنند»، چندی بعد توللی همراه با علی‌اصغر حکمت و مهدی پرهام در مجلسی با سیدضیاءالدین طباطبایی رو به رو می‌شوند، سیدضیاءالدین که خود پس از انقلاب مشروطه روزنامه‌نگار و منتقد پرشوری بود خطاب به توللی گفت: «اگر قرار است انسان فحش بخورد، چه بهتر که از این خداوند ذوق و هنر باشد.» و بعد دست توللی را فشرد و گفت: «شما را با این سبک نویسندگی مُسن‌تر از این فکر می‌کردم؛ شما افتخار مملکت هستید خداوند حفظ‌تان کند.»

زمانی که سران حزب توده به دستور سفارت شوروی، از شورش فرقۀ دموکرات آذربایجان پشتیبانی بی‌چون‌وچرا کردند گروهی از روشنفکران که به «اصلاح‌طلبان» مشهور بودند از حزب جدا شدند؛ فریدون توللی، جلال آل‌احمد، رسول پرویزی و خلیل ملکی از جمله انشعابیون بودند. صادق هدایت نیز که به خاطر کارهای فریدون توللی در باستان‌شناسی و فولکلور به او علاقه داشت، در همان زمان خشمگین و مأیوس از فضای سیاسیِ موجود در نامه‌ای به توللی نوشت: «خیانت دو سه جانبه بود. حالا توده‌ای‌ها خودشان را گُه‌مالی می‌کنند که اصل واقعه را بپوشانند. به هر حال باید افتخارات گُه‌آلود خودمان را قاشق قاشق بخوریم و به‌به بگوییم» فریدون توللی نیز دربارۀ انشعابش از حزب توده نوشت: «المنت‌لله که از این شعبده جستیم». بعد از جدایی توللی از همفکران خود در حزب توده، احسان طبری برای پر کردن خلاء طنزپردازانه در روزنامۀ حزب شروع به نسخه‌برداری از کارهای توللی کرد و در این راه ناموفق بود. مجموعه مقالات طنز سیاسی توللی که تا آن زمان به شکل پراکنده در روزنامه‌های مختلف منتشر شده بود، در سال ۱۳۲۴ در قالب کتابی زیر عنوان «التفاصیل» منتشر شد.

توللی با زبانِ ادبیات در جستجوی عدالت بود و به گفتۀ خودش می‌دید که «دستگاه قضایی با نقض آن بی‌طرفی که شایستۀ دستگاه قضاوت است، عدالت را از جهت شکنجۀ آزادگان، فرمان‌بر سیاست کرده است.» و در روزنامۀ صدای شیراز نوشت: «صداقت و صراحت را شعار خود قرار داده است»، مقالۀ «نفت» را در همان زمان نوشت و در حمایت از قیام ملّی ۳۰ تیر و کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سه قطعه شعر سرود. اغلبِ مقالاتِ روزنامۀ صدای شیراز از سال ۱۳۲۸ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به قلم فریدون توللی است.

طرح اولیۀ کودتا علیه دولت مصدق در خردادماه ۱۳۳۰ توسط وزارت خارجۀ انگلستان ریخته شد. چند روز بعد دکتر مصدق مورد حملۀ اقلیت مجلس شانزدهم قرار گرفت و در ۲۳ شهریور ۱۳۳۰، آیت‌الله کاشانی از مردم سراسر کشور خواست که در آن روز به حمایت از دکتر مصدق تظاهرات کنند، اخبار به شیراز رسید و سید نورالدین، از حامیان سرسخت آیت‌الله کاشانی، در مسجد وکیلِ شیراز در یک سخنرانی اعلام کرد که مردم از تظاهرات پرهیز کنند، در پی این سخنرانی و کارشکنی‌های سید نورالدین علیه نهضت ملّی، فریدون توللی اشعار و مقالاتی انتقادی علیه مخالفان دولت دکتر مصدق ‌نوشت. شعر «ناسید» را سرود و انتشار این شعر و تکرار بیت‌هایی از آن توسط کودکان در کوچه و خیابان باعث خشم هواداران سید نورالدین و مخالفان مصدق شد.

در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۳۰، به عبدالحسین ادیبی مدیر روزنامۀ صدای شیراز و فریدون توللی نویسندۀ آن روزنامه، موقع خروج از دفتر روزنامه حمله شد و حدود یک ساعت این دو نفر مورد ضرب‌وجرح شدید قرار گرفتند، در پی این حادثه مدیران جرایدِ اصلاح‌طلبِ شیراز اعتراض کردند، چند روز پس از این حوادث اسماعیل قوامی ملقب به فروغ‌الملک، از ریاست شهربانی شیراز برکنار شد و به مقام ریاست بازرسی شهربانی کل کشور منصوب شد و مخالفت آشکار خود را با دولت مصدق اعلام کرد. شهربانی با حمایت فروغ‌الملک قوامی، در حمله به توللی و ادیبی و انتشار شب‌نامه‌ای علیه این دو نفر همکاری داشت. به منزل توللی نیز حمله شد و منجر به شکستن شیشه‌های منزل او شد و گفته شده است که مهاجمان قصد آتش زدن منزل توللی را داشتند. پس از این حوادث در تاریخ اول آبان ۱۳۳۰، اعضاء انجمن روزنامه‌نگاران فارس در منزل توللی گرد هم آمدند و به محدود کردن آزادی قلم اعتراض کردند و بیانیه‌ای را منتشر کردند.

در اردیبهشت ماه ۱۳۳۱ روزنامۀ ارگان حزب برادران با نام «شفق شیراز» شروع به انتشار کرد، حزب برادران منتسب به سید نورالدین بود و ادبیات این نشریه متأثر از ادبیات سیاسی فدائیان اسلام بود، روزنامۀ شفق شیراز در شمارۀ پانزدهمش نشریۀ «صدای شیراز» را «صدای آمریکا» و فریدون توللی را «میرزا قَشمشَم»، «شاعر میلی»، «مُزلف»، «چاکر دزد» و «جاسوس اجانب» نامید.

در تهران قیام ملّی سی تیر ۱۳۳۱ رخ داد، دکتر مصدق به مقام نخست‌وزیری بازگشت و در شیراز اصلاح‌طلبانِ حامی نهضت ملّی برای پشتیبانی از دولت مصدق و پیگیری اصلاحات اساسی و موضوعات عام‌المنفعه و احتیاجات محلی «جبهۀ طرفداران ادامۀ نهضت ملّی در فارس» را تشکیل دادند، فریدون توللی از اعضای اصلی این جبهه بود و بعد به رهبری جبهه انتخاب شد.

پس از قیام سی تیر ۱۳۳۱ مظفر بقایی نیز در تهران راه خود را از نهضت ملّی جدا کرد و «یک روز عصر جماعت داشتند کارهای عادیِ حزب زحمتکشان ایران را می‌گرداندند که یک مرتبه هجومی می‌شود، جماعتی از چاقوکشان می‌ریزند توی حزب و حضرات را با پس‌گردنی از درِ حزب بیرون می‌کنند.» دو روز بعد از این حادثه حزب «نیروی سوم» تأسیس شد که از یک‌سو در برابر حزب توده و از سوی دیگر در برابر مظفر بقایی بود و به‌طورکلی از ملّی‌شدن صنعت نفت و دولت مصدق حمایت می‌کرد. دفتر حزب نیروی سوم در شیراز در خیابان قاآنی کهنه (شمالی) در ساختمانی رو به روی مدرسۀ حاج قوام قرار داشت و فریدون توللی مسئول تشکیلات حزب در شیراز و از جمله نویسندگان روزنامۀ حزب نیروی سوم بود.

در فروردین ۱۳۳۲ شیراز ناآرام بود و موافقان و مخالفان دولت دکتر مصدق هر دو سخت در حال فعالیت بودند، حمایت و پشتیبانی از سطح احزاب و تشکل‌ها فراتر رفته بود و مردم نیز وارد دلسوخته شده بودند و طومارهای بسیاری را در حمایت از دولت مصدق امضاء می‌کردند، در این میان فریدون توللی دعوتی از احزاب و تشکل‌ها به عمل آورد، بیانیه‌ای خطاب به اهالی فارس تنظیم شد و در میان مردم توزیع شد، توللی از شهربانی فارس تقاضای مجوز برگزاری تجمعی در دلسوخته شهرداری شیراز در ساعت ۴ بعدازظهر چهارشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۳۲ نمود، مجوز صادر شد، بلندگوی سیّار حزب در خیابان‌های شیراز مردم را به شرکت در این تجمع فراخواند، در روز مقرر مردم در پشت سردر مسجد سپهسالار (مسجد امام خمینی فعلی) جمع شدند، ابتدا اشعار توللی از بلندگو قرائت شد و حبیب‌الله ذوالقدر و کریم‌پور شیرازی سخنرانی کردند و سخنان صریح کریم‌پور باعث برآشفتن مخالفان دولت مصدق، هواداران سیدنورالدین شد و با شعارهای «زنده باد شاه» و «مرگ بر مصدق» به زدوخورد با هواداران مصدق برآمدند. از این سو، هواداران دولت مصدق نیز با شعار «یا مرگ یا مصدق» وارد درگیری شدند و به دفتر نشریۀ صدای شیراز حمله شد.

در روز ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، زمانی که خیابان‌های تهران شاهد سقوط دولت دکتر مصدق بود و منزل دکتر مصدق با تانک و مسلسل مورد حملۀ نیروهای نظامی قرار گرفت، در شیراز نیز جمعیتی با شعار «مرده باد مصدق» و «زنده باد شاهنشاه» در دلسوخته ستاد تجمع کردند .

پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، خانۀ فریدون توللی در شیراز توسط مخالفان نهضت ملّی غارت و به آتش کشیده شد. توللی مدتی در شیراز به طور مخفیانه ‌زیست، اسناد منتشر شده از ادارۀ شهربانی و حکومت نظامی تهران نشان می‌دهد که تا یک سال پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، فریدون توللی تحت تعقیب شدید بود و در تیرماه ۱۳۳۳ دستگیر و زندانی شد. کودتاگران پرونده‌ای سنگین برای او ترتیب دادند و حکم اعدامش را صادر نمودند اما با وساطت سرلشکر عبدالله هدایت از مهلکه جان سالم به در برد. مهدی پرهام نیز نوشته است اگر سرلشکر پاکروان نبود فریدون را سربه‌نیست کرده بودند.

بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، توللی امکان انتشار آثار خود را نداشت، فضا به شدت تحت کنترل ساواک بود و دست روشنفکران و نویسندگان بسته شد؛ چهرۀ مبارزِ فریدون همراه با سقوط دولت دکتر مصدق به انزوا رفت. باری، فریدون توللی نقش خود را برای بهتر شدن حالِ جهان ایفا کرد و در قطعۀ «سوگند» سرود؛ «مصدقا چه ستم‌ها که بر تو رفت و نرفت / به پیشگاه تو، کاری ز دست بستۀ ما».

پانویس‌ها:

[۱] مرادی خلج، محمدمهدی، ۱۳۹۶، شیراز در دوران نهضت ملی شدن نفت، صص ۱۱۶ تا ۱۴۱.

[۲]  همان، ص ۱۹۶.

[۳]  همان، ص ۱۹۸.

[۴]  ذوالریاستین شیرازی، صدرا، ۱۳۸۶، «فراز و فرود فریدون توللی»، شیراز: نشر نوید، ص ۳۴.

[۵]  پرهام، مهدی، ۱۳۸۳، پیوند ادب و سیاست، مجلۀ اطلاعات سیاسی-اقتصادی، ش ۲۰۹ و ۲۱۰، صص ۱۲۰-۱۳۳.

[۶]  به نقل از: اندیشه پویا. شماره ۳۵

[۷]   شریفی، فیض، ۱۳۹۶، «شعر زمان ما»، تهران: انتشارات نگاه، ص ۶۲.

[۸]  تبریزی شیرازی، نقش فریدون توللی در ادبیات سیاسی و اجتماعی حکومت محمدرضا پهلوی، ص ۲۱۹

[۹]  صدای شیراز، ۱۳۳۰، ش ۳، شنبه ۲۱ اردیبهشت، ص ۴، ذیل عنوان «من و حزب توده».

[۱۰]  حسن امداد، انجمن‌های ادبی شیراز، ص ۴۸۸

[۱۱]  مرادی خلج، محمدمهدی، ۱۳۹۶، شیراز در دوران نهضت ملی شدن نفت، ص ۴۵۵.

[۱۲]  همان، ص ۱۸۱.

[۱۳]  همان، صص ۳۶۶ و ۳۶۷.

[۱۴]  همان، صص ۹۶ و ۹۷.

[۱۵]  همان، ص ۳۶۸.

[۱۶]  صدای شیراز، ۱۳۳۰، شمارۀ ۲۳ مکرر، یکشنبه ۲۸ مهر، ص ۱.

[۱۷]  مرادی خلج، محمدمهدی، ۱۳۹۶، شیراز در دوران نهضت ملی شدن نفت، ص ۳۶۹.

[۱۸]  همان، ص ۲۲۰.

[۱۹]  همان، صص ۲۶۰-۲۶۲.

[۲۰]  آل احمد، جلال، ۱۳۵۷، در خدمت و خیانت روشنفکران، ج ۲، تهران: خوارزمی، ص ۱۹۹.

[۲۱]  مرادی خلج، محمدمهدی، ۱۳۹۶، شیراز در دوران نهضت ملی شدن نفت، صص ۲۶۲ و ۲۶۳.

[۲۲]  همان، صص ۴۳۸-۴۴۲.

[۲۳]  همان، ص ۴۵۸.

[۲۴]  نگاه کنید به مجلۀ بخارا، شمارۀ ۸۵، فریدون توللی چند ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲.

[۲۵]  تبریزی شیرازی، نقش فریدون توللی در ادبیات سیاسی و اجتماعی، ص ۲۴۱.

[۲۶]  پرهام، مهدی، ۱۳۸۳، پیوند ادب و سیاست، مجلۀ اطلاعات سیاسی-اقتصادی، ش ۲۰۹ و ۲۱۰، صص ۱۲۰-۱۳۳.

مشاهده ادامه مطلب

ماه وشان


نمایش مشخصات مجید بیدل

در سیل بتان ،ماه وشان نور جبین اند
آن زهره و آن مشتری اینان ، زمین اند
معشوق بنالد همه شب در صف اندوه
کین طایفه ی شک زده از اهل یقین اند
کم از غم و چشمان تو و اشک نگفتیم
امواج دل آلوده چه دیریست

شاعر:مجید بیدل

مشاهده ادامه مطلب

دانلود کتاب درباره دین: مجموعه مقالات

Hiweb
بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی


درباره دین: مجموعه مقالات

نویسنده: الئور استامپ / ویلیام پی. آلستون / ماتیاس لوتز – باخمن / آلوین پلانتینگا / مرولد وستفال / ریچارد جی. مو / نانسی مورفی / پل. جی . وایتمن / فیلیپ ال کویین
مترجم: مالک حسینی – فاطمه مینایی – محمدمنصور هاشمی – لیلا هوشنگی

از مقدمه کتاب:

یکی از مسائل مورد توجه جامعه جوان ایران در سالهای اخیر، مسئله دین و دینداری و ارتباط این مقولات با سایر مسائل از جمله علم و سیاست و اخلاق بوده و هست. در نتیجه همین توجه خوشبختانه آثار کم و بیش مفیدی نیز در زمینه فلسفه دین و الهیات جدید و موضوعاتی از این دست به فارسی ترجمه و تالیف شده است. مجموعه مقالات حاضر نیز در جهت توجه بیشتر و دقیق تر به این مسائل گزینش و ترجمه شده است. مقالات این مجموعه ترجمه ای از برخی مقالات مربوط به دین دایره المعارف فلسفه راتلیج است که به جهات چندی شایسته ترجمه بوده اند.

نخست اینکه این مقالات به تبع کل دایره المعارف شامل جدیدترین موضوعات و مسائل در حوزه مورد بحث بوده اند.

دوم اینکه در این مقالات از وجهه نظر تاریخی به مباحث نظر شده است.

سوم اینکه صرف نظر از بعضی استثناها با وسعت نظر و به دور از تعصبات تدوین شده اند.

چهارم اینکه نویسنده مقاله اگر نه در همه موارد از فیلسوفان نامدار آن حوزه (مثل آلستون و پلانتینگا) بوده، دست کم در حوزه مورد بحث متخصص و صاحب نظر بوده است.

پنجم اینکه این مجموعه مقالات در کنار هم این امکان را فراهم می آورد که به دین از منظرهای مختلف نگریسته و نسبت آن با سایر مسائل سنجیده شود….

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی دلسوخته را ببینید.

» دلسوختههای مرتبط:
ادیان زنده جهان
ادیان جهان باستان (جلدسوم) – ایران
تاریخ مختصر ادیان بزرگ

نسخه ها

حجم: ۴ مگابایت

دریافت ها: ۳۹۶۵

تعداد صفحات: ۱۹۴
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.مشاهده ادامه مطلب

سلطان خانه‌های خالی کیست؟ | دلسوخته

به گزارش ایلنا، دو و نیم میلیونِ خانه‌ی خالی در ایران، بدون پرداخت هیچ عوارضی وجود دارند. این درحالی‌ست که سالانه بیش از یک و نیم میلیون تقاضای برای مسکن وجود دارد.

به نظر می‌رسد مسئولان همگی معتقدند این امر حاکی از فعالیت‌های سوداگرانه و احتکار در بازار مسکن است. در همین راستا قائم مقام سابق معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران به همراه خیل دیگری از اقتصاددانان، نمایندگان مجلس و وزارت اقتصاد معتقدند که واحدهای خالی باید مالیات بدهند. قانون «مالیات بر خانه‌های خالی» هم به تصویب رسیده اما اجرایی نشده و سرنوشت «سامانه ملی املاک و اسکان» که موظف به شناسایی خانه‌های خالی است، کماکان نامعلوم است.

اما مالکان این خانه‌ها کیستند؟ کمال اطهاری (کارشناس مسکن) به ایلنا گفته: «بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به آن‌ها، مالکانِ بزرگ خانه‌های خالی هستند. بانک‌ها با بنگاه‌داری در بخش مسکن و مستغلات همچنین نهادهای وابسته به نیروهای نظامی این نقش را ایفا می‌کنند. آنها با تشکیل موسسات اعتباری به نوعی وارد بنگاه‌داری در بخش املاک و مستغلات شدند. البته این امر یک حدس و گمان بوده و باید بخش‌های پژوهشی آن را راستی‌آزمایی کنند اما قرائن بسیاری این مساله را نشان می‌دهد.» از طرفی اطهاری اعتقاد دارد که با وضع مالیات بر خانه‌های خالی تغییر اساسی رخ نخواهد داد و مانند این است که بخواهید یک غول را با سوزن از پا در آوردید.

حجت‌الله میرزایی (معاون شهردار) مدافع اخذ مالیات از خانه‌های خالی است و باور دارد اغلب این واحدهای خالی در اختیار بانک‌ها نیستند. رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس، نیز معتقد است که صاحبان اصلی خانه‌های خالی بانک‌ها نبوده بلکه افراد هستند. وی می‌گوید در تهران ۵۰۰ هزار خانه خالی وجود دارد اما احتمالا حداکثر برخی دارای ۴۰ یا ۵۰ خانه خالی باشند.

معاون شهردار از تخلفات این حوزه آگاه است و می‌گوید واحدهای خالی بزرگ را به قیمت‌های غیرواقعی با یکدیگر معامله می‌کنند و اسمش را قیمت کارشناسی می‌گذارند. برای مثال آپارتمانی که سه میلیارد قیمت دارد را بین پنج الی شش میلیارد قیمت‌گذاری کرده و در عوض بدهی خود ملک را به بانک واگذار می‌کنند. البته این پنج الی شش میلیارد رقم‌های کوچکی است و بعضی اوقات به ۵۰ الی ۶۰ میلیارد تومان نیز می‌رسد.

با همه این‌ها، حل این ابهامات چندان هم پیچیده نیست. تورج فرهادی (قائم مقام سابق معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران) در اینباره می‌گوید سازمان ثبت، این اسناد را در اختیار دارد و سیستم به آسانی می‌تواند مشخص کند چه افرادی بالای صد خانه دارند و به راحتی می‌توان این آمار را پیدا کرد.

 

مشاهده ادامه مطلب

غنچه باکره


نمایش مشخصات فرهاد بیداری

.
.
.
من
اینجا را بلد نیستم
برای همین
صبر میکنم تا
شیون فاش تو این راز دلم را
بر ملا سازد رفیق
من اهل تقصیر نیستم که اهل
تدبیرم
لیک تو حادثه ای
و حادثه ها بی تدبیر می آیند
چرا
چرا برای من

شاعر:فرهاد بیداری

مشاهده ادامه مطلب

دانلود کتاب علم قافیه

Hiweb
بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی


علم قافیه

نمایش در اندازه اصلی

قافیه در لغت از پی رونده را گویند و در اصطلاح کلمه‌ای است که شعر بدان تمام گردد و چون در اشعار قوافی از پی یکدیگر یا از پی اجزاء بیت درآیند، آن را قافیه نامیده‌اند. این کتاب در پنج بخش به علم قافیه پرداخته است.

حق تکثیر: انتشارات ابن سینا-۱۳۴۰

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی دلسوخته را ببینید.

» دلسوختههای مرتبط:
به سوی داستان نویسی بومی
یادداشت هایی در مورد ادبیات
سخن ربایی

نسخه ها

حجم: ۴۳۳ کیلوبایت

دریافت ها: ۱۱۳۷

تعداد صفحات: ۱
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.مشاهده ادامه مطلب

۷۴ تا ۸۰ درصد مردم از عملکرد دستگاه‌های امنیتی و نظامی رضایت دارند

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست بررسی امور اقتصادی استان اصفهان با بیان اینکه مردم امنیت را اصل می‌دانند، گفت: «بین ۷۴ تا ۸۰ درصد مردم از عملکرد دستگاه امنیتی و نظامی احساس رضایت کرده‌اند».

به گفته وی: «در حال حاضر دعوای ما با دشمن این است که چرا ما پیشرفت کرده‌ایم ما هم به آنها می‌گوییم به شما چه ربطی دارد؟»

وی با بیان اینکه پرچم اصفهان به هر طرف که به اهتزاز دربیاید مردم دیگر استان‌ها نیز به همان سمت حرکت می‌کنند، تصریح کرد: «استان اصفهان این قدرت را دارد که خودش را اداره کند همچنین استان خراسان رضوی، شیراز و … نیز می‌توانند علاوه بر استان خود ۲ استان دیگر را نیز اداره کنند.»

رحمانی فاضلی افزود: «آمریکا و اروپا در فلسفه دین و حکومت با ما نمی‌توانند بحث کنند اما اقتصاد را پاشنه آشیل کرده‌اند».

مشاهده ادامه مطلب

تمامی حقوق مادی و معنوی قالب برای دلسوخته بوده و کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.