«نشست علما در عربستان بی‌نتیجه خواهد بود»

 راه دلسوخته: سید اکبر آغا؛ عضو پیشین رهبری گروه «طالبان» در گفتگو با روزنامه راه دلسوخته تلاش‌های حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح را یک‌طرفه و بی‌نتیجه خواند.

این عضو پیشین رهبری گروه «طالبان» می‌گوید که علت اصلی منازعه، ویرانی و قربانی شدن شهروندان افغانستان، موجودیت نظامی‌ها و دخالت کشورهای خارجی در افغانستان می‌باشد.

به باور سید اکبر آغا، نشست علمای دین در عربستان بی‌نتیجه خواهد بود. «طرف اصلی جنگ افغانستان طالبان است، زمانی که طالبان در نشست‌های پروسه صلح افغانستان اشتراک نکنند، چگونه می‌توان در افغانستان به امید صلح باشیم. »

وی می‌افزاید که اشتراک علمای کشورهای اسلامی به‌خصوص علمای پاکستان و عربستان به فرمایش امریکاست.«علمای پاکستان و عربستان به کوچک‌ترین نظر رهبران افغان توجه نمی‌کنند، پس چگونه می‌توان به این نشست به دعوت افغانستان لبیک بگویند تا زمانی که امریکا به آنان دستور ندهد.»

گروه طالبان نیز با نشر اعلامیه‌یی، گفته‌اند هر فردی که جنگ این گروه را در نشست علما ناروا خطاب کنند، همکار کشور امریکا می‌باشد و به هیچ عنوان آن‌ها نتیجه و فتوای این نشست را نمی‌پذیرند.

به گفته سید اکبر آغا، یگانه راه رسیدن به صلح افغانستان، بیرون شدن نیروهای نظامی و عدم مداخله کشورهای خارجی به‌ویژه امریکا در مسایل داخلی کشور است؛ نکته‌یی که بارها گروه طالبان نیز به آن تأکید جدی نموده‌اند.

نشست بین‌المللی علما و اکثر نمایندگان سازمان‌ کشورهای اسلامی به میزبانی عربستان سعودی برای صلح و صدور فتوا علیه جنگ افغانستان، پس از آن برگزار ‌می‌گردد که پیش از این، نشست علمای چندین کشور اسلامی در اندونیزیا و نشست علما در افغانستان برگزار شد و هم‌چنین برای مدت سه روز در روزهای عید سعید فطر، آتش‌بس سه‌روزه میان گروه «طالبان» و حکومت افغانستان نیز صورت گرفت.

مطالب مشابه