قدرت امریکا با روسیه مقایسه می‌شود؟

مقایسه قدرت نظامی، سیاسی، استخباراتی و اقتصادی ایالات متحده امریکا با فدراتیف روسیه همانند این است که ما قدرت نظامی و سیاسی ترکیه را با روسیه مقایسه کنیم. کسانی‌که در این مقایسه به‌نحوی برای گرایش خود با روسیه تلاش دارند و روسیه را برازنده می‌دانند، یا درباره ظرفیت نظامی و سیاسی امریکا اصلن مطالعه ندارند و یا هم عمدن بنابر دلایل ویژه، چنین کار را می‌کنند. با یک مرور اجمالی می‌توان قدرت نظامی، استخباراتی، سیاسی و اقتصادی امریکا را به‌گونه زیر برشمرد:

قدرت نظامی  

امریکا در حال حاضر در ۳۹ کشور جهان پایگاه بزرگ نظامی و در ۱۴۰کشور ایستگاه‌های نظامی دارد. امریکا به‌استثنای خاک خود در پنج قاره جهان ۸۵۰‌پایگاه نظامی دارد. این کشور درخاک خود نیز به‌طور رسمی ۵۳۰۰‌پایگاه نظامی دارد. امریکا اکنون ۷۰۰ تا ۸۰۰ پایگاه زمینی، دریایی، هوایی و جاسوسی در خارج از امریکا دارد. به‌طور مشخص ۷۳۷پایگاه آن در ۱۳۰کشور خارجی است که تعدادی از آن‌ها اردوگاه‌های موقت هستند. تعداد مراکز و پادگان‌های اردوی امریکا در خاک آن کشور به ۶۰۰۰ می‌رسد.

اردوی امریکا دارای بهترین تجهیزات هوشمند نظامی جهان است و در تمام جهان از هر لحاظ شماره یک به‌حساب می‌رود. قدرت نظامی امریکا مشتمل است از US Army، US Navy، US Air Force، US Marine Corps و US Nuclear Weapon.

قدرت استخباراتی

سازمان استخباراتی امریکا (CIA) همواره به‌عنوان سازمان استخباراتی شماره یک در جهان تلقی می‌شود. سازمان سیا بیشتر از ۸۰۰‌پایگاه استخباراتی پایدار فعال در تمام کشورهای جهان دارد. گفته می‌شود که سازمان سیا توانایی زیر نظارت‌داشتن اکثر حرکات استخباراتی جهان را دارد.

قدرت سیاسی

 امریکا بدون تردید قدرت هژمونیک جهان به‌شمار می‌رود. در تمام جهان اندک کشورها وجود دارند که در برابر اراده امریکا اظهار مخالفت کنند. کشورهای اروپایی، بریتانیا، استرالیا، نیوزلیند، و اکثریت کشورهای باقدرت آسیایی با سیاست امریکا همگام قدم می‌زنند و متحدان امریکا هستند. اکثر سازمان‌های جهانی همانند سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی، بانک جهانی وغیره براساس اراده امریکا رهبری می‌شوند. امریکا قدرت سیاسی شماره یک جهان به‌شمار می‌رود.

قدرت اقتصادی

اقتصاد امریکا بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهد. فقط اقتصاد یک ایالت امریکا مثلن، کالیفورنیا بزرگتر است از اقتصاد فدراتیف روسیه است. اقتصاد روسیه حتا در جایگاه ده بزرگترین اقتصاد جهان نیز قرار نمی‌گیرد. در ضمن همه سیاست‌گذاری سازمان‌های اقتصادی جهان در اختیار امریکا و متحدان آن است. وضعیت اقتصادی روسیه آن‌قدر ضعیف است که اگر با امریکا وارد جنگ شود، مردمش از فقر هلاک می‌شوند، در حالی‌که امریکا دارای اقتصاد پایدار و  کاراست.

این درحالی‌ست که فدراتیف روسیه اکنون تقریبن در ۹‌کشور جهان پایگاه نظامی دارد. سوریه، تاجیکستان، اوستیای جنوبی، اوکراین، قرقیزستان و قزاقستان از جمله پایگا‌ه‌های نظامی روسیه هستند.

روسیه دارای تجهیزات نظامی مدرن است. اردوی بزرگ دارد که از روحیه ملی فوق‌العاده برخودار است. روسیه در جهان، متحدان خیلی اندک دارد و در سطح سیاست بین‌الملل تاثیر‌گذاری چندانی ندارد. در کل یک کشور منزوی‌شده است و از اقتصاد ضعیف و شکننده برخوردار.

اکنون دیده شود که تنش بین امریکا و روسیه به‌کجا می‌رسد، لیکن طوری به‌نظر می‌رسد که هیچ یکی از کشورها جسارت حمله بر یک‌دیگر را ندارد. در این میان ترمپ تصمیم حمله بر سوریه را بدون اجماع کانگرس گرفته است که کانگری به‌شدت این تصمیم را نکوهش کرد.

آنچه در این میان رنج‌آور است، آغاز یک جنگ جدید نیست؛ بل قربانی‌شدن یک ملت ستم‌دیده می‌باشد که سال‌هاست همانند افغانستان و عراق، شکار سیاست‌های ابرقدرت‌ها و قدرت‌های منطقه‌یی می‌شود و هر روز برای هیچ قربانی می‌دهند.

ظریف امین‌یار؛ استاد دانشگاه

مطالب مشابه