سرور دانش در حاشیه سفر به‌ترکیه با جنرال دوستم ملاقات کرد

سرور دانش؛ معاون دوم ریاست‌جمهوری در حاشیه سفرش به ترکیه؛ به منظور شرکت در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان، با ستر جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری کشور در انکارا دیدار کرد.

در این ملاقات که در فضای دوستانه صورت گرفت، معاونان ریاست جمهوری درباره اوضاع جاری کشور، ضرورت تحکیم روند صلح و تفاهم ملی، نیاز به وحدت و همسویي اقوام باهم برادر کشور و حل مسایل مختلف از طریق گفتگوهای مستقیم و سازنده تاکید کردند.

استاد دانش حضور معاون اول ریاست‌جمهوری را در داخل کشور به‌عنوان یک شخصیت تأثیرگذار ملی، ضرورتی جدی توصیف کرده، تحكيم روند تفاهم ملي، پيشرفت پروسه صلح، برگزاري انتخابات و استحكام وحدت ملي را نیاز مبرم امروز کشور عنوان کرد.

معاون اول ریاست جمهوری ابراز اميدواري کرد كه مشكلات كشور در فضاي اعتماد، همكاري متقابل و هم‌ديگرپذيري حل و فصل خواهد شد.

معاون رییس‌جمهور کشور که یک‌شنبه ۱۷ سرطان در راس یک هیات بلندپایه وارد انکارا شده بود، در کنار سران ۵۰ کشور جهان و شش سازمان بین‌المللی در مراسم ادای سوگند رییس‌جمهور ترکیه؛ رجب طیب اردوغان اشتراک کرد.

گمان می‌رود، دیدار آقای دانش با جنرال دوستم، زمینه برگشت آقای دوستم را به کشور فراهم آورد. جنرال دوستم در حالی‌که سمت معاونیت اول ریاست‌جمهوری کشور را داشت، در پی اتهام بی‌حرمتی به انجنیر ایشچی کشور را ترک کرده است.

همچنان در این سفر، در دیداری جداگانه که آقای دانش با رجب طیب اردوغان داشت، پیروزی آقای اردوغان را تبریک گفت و آروزی موفقیت برای وی و مردم ترکیه کرد.

استاد دانش روابط افغانستان و ترکیه را تاریخی خوانده، کمک‌های نظامی و ملکی ترکیه را در یک‌ونیم دهه گذشته در افغانستان قابل توصیف تعریف کرد.

آقای دانش بر گسترش و تحکیم روابط میان دو کشور تاکیده کرده گفت که ملت‌های افغانستان و ترکیه طی قرون متمادی با هم روابط دوستانه و برادرانه داشته و در شرایط جدید بیش از هر زمانی دیگر تقویت این روابط مهم به نظر می‌رسد.

آقای اردوغان، از اشتراک معاون ریاست جمهوری افغانستان در مراسم تحلیف‌اش، ابراز خرسندی کرده، برای افغانستان صلح و ثبات پایدار تمنا کرد.

اردوغان نیز بر تقویت و تحکیم روابط دو کشور مسلمان و برادر ترک و افغان، تاکید کرد.

رجب طیب اردوغان Racep Tayyip Erdogan زاده ۲۶ فبروری ۱۹۵۴ رهبر حزب عدالت و توسعه و رییس‌جمهور کنونی ترکیه است. وی در ۱۴ مارچ ۲۰۰۳ به عنوان بیست و هفتمین نخست‌وزیر این کشور انتخاب شده بود.

آقای اردوغان در ماه اسد ۱۳۹۳، توانست با کسب بیش از ۵۰ درصد آرا در دور اول انتخابات دوازدهمین رییس‌جمهور ترکیه شود.

رجب طیب اردوغان با کسب نزدیک به ۵۳درصد آرا در انتخابات سراسری ۲۰۱۸ ترکیه برای بار دوم رییس‌جمهور ترکیه شد. وی اولین رییس‌جمهور ترکیه در نظام ریاستی است که برای پنج سال دیگر به قدرت باقی خواهد بود.

سید امین بهراد؛ روزنامه راه دلسوخته

مطالب مشابه