دانلود کتاب انقلاب اسلامی و چرایی و چگونگی رخداد آن

Hiweb
بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمیانقلاب اسلامی و چرایی و چگونگی رخداد آن

نویسنده: مصطفی ملکوتیان، سیدصادق حقیقت، محمدعلی حسینی زاده، عبدالوهاب فراتی، محمد پزشکی

از متن کتاب:

واژه انقلاب ( Revolution ) در آغاز از اصطلاحات علم اخترشناسى بود و در معناى چرخش دورانى افلاک و بازگشت ستارگان به جاى اول به کار مى رفت.

گروهى از نویسندگان بر این باورند که تا پیش از انقلاب فرانسه، در پایان قرن ۱۸ میلادى، بازگشت بهوضعیت مطلوب تجربه شده، انقلاب خوانده مى شد. در حالى که انقلاب هاى معاصر با ایجاد عصرى نو در تاریخ کشورها همراه اند.

پدیده انقلاب ـ چنان که نوشته هاى متفاوت باقى مانده از دوران باستان نشان مى دهد ـ قدمت بسیار دارد. براساس یک پژوهش علمى، در فاصله ۶۰۰ ق. م تا ۱۴۶ ق. م، ۸۴ انقلاب در یونان باستان بهوقوع پیوست و در فاصله ۵۰۹ ق. م تا ۴۷۶ م. رم باستان شاهد ۱۷۰ انقلاب و اغتشاش عمده ثبت شده بود.

اصطلاح «انقلاب»، به دلیل همراهى با دگرگونى شدید و ناگهانى، کاربردهاى مختلف دارد; مانند انقلاب صنعتى، انقلاب سیاسى، انقلاب اجتماعى، انقلاب فکرى و انقلاب سبز; ولى در این کتاب، انواع خاصى از واژگونى هاى بزرگ در جوامع بشرى مورد نظر است.

این پدیده، با توجه به میزان و نوع تغییراتى که به ویژه در داخل کشور پدید مى آورد، به دو نوع اجتماعى (انقلاب کبیر) و سیاسى قابل تفکیک مى نماید. آراى پژوهش گران در باره انقلاب هاى سیاسى و اجتماعى مختلف است. یکى از نظریه پردازان مى نویسد:

انقلاب سیاسى با تغییر حکومت بدون تغییر در ساختارهاى اجتماعى همراه است. اما انقلاب اجتماعى عبارت است از انتقال و دگرگونى سریع و اساسى حکومت و ساختارهاى اجتماعى و تحول در ایدئولوژى غالب کشور.

برخى از محققان بر نقش طبقات پایین در انقلاب اجتماعى تأکید مى ورزند:

انقلاب سیاسى سبب ایجاد تغییراتى در وضعیت قدرت و افراد دولت مى گردد. این انقلاب تا زمانى که کنترل و قدرت انحصارى قدیمى شکسته شود و یک گروه جدید قدرت حاکم دولتى را مجدداً سازماندهى کند ادامه مى یابد. این امر ممکن است به یک قیام متقابل و گاه بازگشت مجدد قدرت به وضع قبلى انجامد. انقلاب هاى اجتماعى ـ که بسى کمتر اتفاق مى افتد ـ به میان آورنده انتقال هاى سیاسى و اجتماعى، نزاع طبقاتى و فشار براى تغییرات رادیکال از سوى طبقات پایین است … این انقلاب ها، براساس وضع و موقعیت عاملانشان، به صورت هاى گوناگون تجربه مى شود…

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی دلسوخته را ببینید.

» دلسوختههای مرتبط:
خاطرات فردریک اوکانر، کنسول انگلیس در ایران
خاطرات احتشام السلطنه
مقدمه ای بر قضیه ی جنگل

نسخه ها

حجم: ۶ مگابایت

دریافت ها: ۳۰۸۸

تعداد صفحات: ۲۰۵
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.مطالب مشابه